På Handelskammaren Mälardalens webbplats används cookies som gör att webbplatsen fungerar bättre.

Jag accepterar
Om oss

Organisation

Organisation

Handelskammaren Mälardalen är en ideell förening för företag i Västmanlands och Örebro län samt Eskilstuna och Strängnäs kommuner. Vid årsstämman varje år väljer medlemmarna, på förslag av valberedningen, minst 36 fullmäktigeledamöter från medlemsföretagen. Fullmäktigeledamöterna väljer sedan i sin tur ett presidium (styrelse) ur fullmäktige.

Eftersom handelskammarens medlemmar finns spridda i 24 kommuner på orter med olika förutsättningar kan medlemmarna bilda lokala handelskammare som kan genomföra lokala aktiviteter, vara ett lokalt forum för informationsutbyte och affärskontakter och företräda de lokala medlemmarnas intressen.

De lokala handelskammrarna har en lokalstyrelse som består av företrädare för medlemmarna i området. Handelskammaren Mälardalen har i dagläget tre lokala handelskammare: Bergslagen, Eskilstuna-Strängnäs, Västerås och Örebro.


Presidium

Ordförande
Sara Sjöborg Wik
Myrina Invest AB, Örebro

Ledamöter

Daniel Andersson
Kablageproduktion i Västerås, Västerås

Robert Asplund
Advokatfirman Lindahl, Örebro

Anders Bergstrand
Volvo CE, Eskilstuna

Emma Engström
NCC Buildings, Örebro

Vice ordförande
Mikael Bohman
Sparbanken Västra Mälardalen, Köping

.

Lorraine Lind
Epiroc Rock Drills AB, Örebro

Marie Lindholm
Norén & Lindholm, Västerås

Patrik Rylander
Drillcon AB, Nora

Eva Kvist Östgren
ABB AB, Västerås


Fullmäktige

Anna Ahlgren
Strängbetong AB
Kungsör

Olle Andersson
Swedbank
Västerås

Robert Asplund
Advokatfirman Lindahl KB
Örebro

Per-Lennart Berg
Seco Tools
Fagersta

Tobias Björk
Axö Consulting
Karlskoga

Mikael Bohman
Sparbanken Västra Mälardalen
Köping

Stefan Borsos
Voith Hydro AB
Västerås

Ann-Louise Johansson
Volvo GTO Powertrain Production
Köping

Lena Gillström
BAE Systems Bofors AB
Karlskoga

Anders Bergstrand
Volvo CE
Eskilstuna

Timo Haavisto
Sparbanken Rekarne
Eskilstuna

Christer Hellström
Lagermetall AB
Örebro

Eric Hjalmarsson
Thor Shipping & Transport AB
Västerås

Cecilia Jeffner
Bergslagens Sparbank AB
Lindesberg

Görgen Johansson
Saab Dynamics AB
Karlskoga

Pernilla Konradsen
Nobeli AB
Karlskoga

Lorraine Lind
Epiroc Rock Drills AB
Örebro

Marie Lindholm
Norén & Lindholm AB
Västerås

Pia Nordlander
bildN AB
Västerås

Anders Nordqvist
Micro Data Skandinavien AB
Örebro

Daniel Andersson
Kablageproduktion AB
Västerås

Ad Raatgeep
Suzuki Garphyttan AB
Garphyttan

Per-Olof Rosén
Headlight AB
Örebro

Patrik Rylander
Drillcon
Nora

Staffan Sandström
Zinkgruvan Mining
Zinkgruvan

Sara Sjöborg Wik
Myrina Invest AB
Örebro

Rose-Marie Sjölin
Vasagatans Fashionhouse AB
Västerås

Joao Stoltz
Nethouse
Örebro

Mårten Sporrong
Best bemanning och rekrytering
Eskilstuna

Håkan Svanberg
K3 Nordic AB
Örebro

Annika Svanström
Bombardier Transportation Sweden
Västerås

Johanna Tun
Structor AB
Örebro

Jakob Vannfält
Metso Minerals
Sala

Olle Ytterberg
Saab AB
Arboga

Emma Engström
NCC buildings
Örebro

Eva Kvist Östgren
ABB AB
Västerås


Valberedning

Göran Eriksson (sammankallande)
Shiplake AB
Närkesberg

Ulrika Grönberg
Swedbank
Västerås

Mikael Sundquist
Länsförsäkringar Bergslagen
Västerås

Katarina Tolgfors
BAE Systems
Karlskoga


Revisorer

För Örebro län
Maria Hedlund
PwC, Örebro

För Västmanlands län
Daniel Valtersson
PwC, Västerås

Revisorssuppleanter

Jimmy Nybom
Grant Thornton, Västerås


Lokalstyrelse Handelskammaren Bergslagen

Ordförande
Marie Dahlgren
Loka Brunn och Grythyttans Gästgiveri

Vice ordförande
Cecilia Jeffner
Bergslagens Sparbank AB,

Ledamöter

Hällefors
Marie Dahlgren
Loka Brunn och Grythyttans Gästgiveri

Marcus Lindner
Ovako

Adjungerad: Camilla McQuire, Hällefors kommun

Lindesberg
Lina Marklund
Helix Verktyg AB

Sture Åtterås
AB Linde Maskiner

Adjungerad: Wilhelm Magnusson, Lindesbergs kommun

Ljusnarsberg
Ola Anderberg
Bergslagens Sparbank

Rickhard Voigt
Kopparbergs Bryggeri AB

Adjungerad: Mikael Haapala, Ljusnarsbergs kommun

Nora
Leif Carlsson
Frabe Industri i Nora AB

Adjungerad: Cecilia Lundqvist Sundin, Nora kommun


Lokalstyrelse Handelskammaren Eskilstuna/Strängnäs

Ledamöter

Eskilstuna
Timo Haavisto
Sparbanken Rekarne

Mikael Jokki
Eskilstuna Elektronikpartner

Behrooz Nazerian
Wavin

Helena von Porath
Clarion Collection Hotel Bolinder Munktell

Ăsa Sandberg
Prevas

Strängnäs
Örjan Gustafsson
Mavab


Lokalstyrelse Handelskammaren Västerås

Ordförande
Ulf Ottosson
SEB

Ledamöter
Daniel Andersson
Kablageproduktion

Lars Belin
Smart Planet Business

Maria Engelfeldt
Folkuniversitetet

Mathias Lewén
IndustriQompetens

Joakim Wallin
Plaza Hotell, Västerås


Lokalstyrelse Handelskammaren Örebro

Ordförande
Emily Öjdemark
Think Happy Thoughts

Ledamöter
Elin Häggberg
Teknifik

Lorraine Lind
Epiroc Rock Drills AB

Otto Nyängen
ORY AB

Hans Olsson
Örebro Sotarn

Charlotta Stenhem
Örebro Läns Idrottsförbund

Carina Åstrand
Nethouse

Adjungerad: Emil Ekbom, Örebro kommun


Medaljkommitté

Merit Israelsson, Örebro

Magnus Jonasson, Västerås

Olle Ytterberg, Arboga

Robert Asplund, Örebro

Staffan Braw, Västerås

Jenny Emerén

  • Verkställande direktör