PROGRAM

Moderator Frida Boisen
Vi är stolta över att kunna presentera Frida Boisen som årets moderator!
Kristallenvinnaren Frida Boisen är en av Sveriges mest uppskattade och prisade moderatorer, journalister och kommunikatörer. Hon har utsetts till Årets talare, Årets moderator och Årets programledare 2024 och finns på Eventeffects topp 100-lista över Sveriges mest bokade talare. Som tidigare programledare för Lyxfällan och Trolljägarna, digital chef på Bonnier och prisad samhällsröst står Frida för energi, värme och berättelser som berör – och inspirerar till mod, förändring och framtidstro.
2026 leder hon oss genom Stora Näringslivsdagen i Örebro den 26 mars.
8.45 – Incheckningen & fika

Drillcon bjuder på morgonfika
Business Arena håller öppet och serverar nybryggt kaffe & smörgås från 8.45 Passa på att börja dagen i Stora Näringslivsdagens arena som är upplagd för mingel och möten med andra deltagare, utställare och företag.

Invigning av Stora Näringslivsdagen
Oskar Axelsson, Handelskammaren Mälardalen och John Johansson Örebro kommunstyrelses ordförande.
Sandra-Stina Vesterlund – Entreprenörskap och internationell affärsutveckling med AI
Sandra-Stina Vesterlund, entreprenör, VD och tillväxtledare, kombinerar erfarenhet från tillverkande industri med sin resa som entreprenör. Hon vet hur man balanserar effektivitet, konkurrens och innovation och hur AI kan bli den avgörande faktorn för tillväxt.
I sin föreläsning delar hon konkreta strategier, verkliga exempel och handfasta råd om hur företag kan bli mer innovativa, synliga och relevanta. Sandra-Stina är dessutom erkänd för sina prestationer: finalist i EY Entrepreneur of the Year 2024, finalist som Årets Kvinnliga Gasell och tidigare utsedd till Årets Tillväxtprofil.
Perspektiv

Presenteras av Epiroc
Ett samtal mellan Epirocs Örebro-vd Jonas Albertson och Sandra-Stina Vesterlund om likheter och olikheter. Hur mindre och större bolag behöver vara snabbfotade och beredda på att göra snabba åtgärder när förutsättningarna i omvärlden förändras.

Elvakaffe
Business Arena håller öppet och serverar nybryggt kaffe.

Smart Säker Stad

Presenteras av Örebro kommun
Hur bygger vi en stad som är Resilient och Hållbar? Smart Säker Stad är ett samverkansprojekt som accelererar stadens arbetare. Peter Lilja (Kumbro) och Peter Larsson (Örebro kommun) berättar hur samverkan mellan kommunala verksamheter skapar handlingskraft och lokal rådighet, medan Jonas “Birger” Birgersson, internetpionjär och entreprenör, sätter perspektiv på den större omställningen mot ett nytt energisamhälle som redan är i rörelse.
Energi – en förutsättning och möjlighet för tillväxt

Presenteras av E.on
Azra Sapcanin, citychef E.ON Örebro & Joakim Ceije, chef Public Affairs E.ON tar ett helhetsgrepp på länets och Sveriges energisituation. Var står vi idag och hur kan energi ge oss förutsättningar för att öka tillväxten.

Nätverkslunch i Business Arena

BAE Systems bjuder på lunch
Varmrökt lax och pärlcouscoussallad ”tabbouleh” med persilja, tomat, gurka, citron och olivolja samt en harissa- och myntayoghurt.

Josef Fares – I huvudet på en entreprenör
Multientreprenören och Örebroaren Josef Fares bjuder på ett öppenhjärtligt samtal om sitt entreprenörskap. Josef växte upp i Örebro och är mest känd som filmregissör och spelutvecklare och driver sin egen spelstudio Hazelight.
Panel – Entreprenörskap som förändringskraft
Efter samtalet med Josef Fares fortsätter dialogen om entreprenörskapets betydelse för att skapa utveckling och nya möjligheter. I denna panel möter vi entreprenörer från regionen som delar sina perspektiv på drivkraft, risktagande och hur företagande kan bidra till verklig förändring i samhället.
Medverkande i panelen är Fredrik Stengarn, medgrundare och delägare i Four PR, Emma Öhman, ägare och verksamhetsansvarig för Delfinens simskola, samt Torbjörn Nilsson, vd för Sebbot Invest och Sebbot Fastigheter.
Tillsammans tar de samtalet vidare om entreprenörskapets roll i att bygga starkare lokala företag, skapa arbetstillfällen och bidra till en positiv samhällsutveckling..
Om inte NA gräver, vem granskar då?

Presenteras av NA
Allt fler vill att NA ska granska och avslöja brister i samhället. Därför är grävande journalistik prioriterat på redaktionen.
På senare år har NA gjort flera avslöjanden som uppmärksammats och fått stora konsekvenser. Ofta leder granskningarna till en förändring till det bättre.
Följ med när våra journalister berättar om sina avslöjanden, vilka metoder de använder och vilka etiska överväganden som måste göras.
NA:s chefredaktör och ansvariga utgivare berättar tillsammans med reportrarna Jennifer Mayer och Stefan Hazianastasiou.

Eftermiddagskaffe

Sparbanken Bergslagen bjuder på fika
Business Arena håller öppet och serverar nybryggt kaffe och tillhörande godsaker.

David JP Phillips – Angels & Devils Cocktail
Ett inspirerande och humoristiskt föredrag baserat på Davids bästsäljande bok som nått 30 olika länder: High on Life. Publiken får uppleva skillnaden mellan dopamin, oxytocin, endorfiner, kortisol och serotonin – och hur de kan skapa dessa substanser i sig själva och hos andra när de vill! Allt för att leda bättre, sälja bättre, leva bättre – helt enkelt skapa mer framgång!

Avslutning
Frida Boisen avrundar dagen tillsammans med Conventums platschef Anders Karlsson och Handelskammaren Mälardalens Oskar Axelsson.
Galakvällen
Förbubbel
Örebroviner bjuder på cava
Drop-in från 18.00 till Örebros bästa mingel.
Galamiddag med prisutdelningar
Priser & underhållning
Finalisterna i de olika kategorierna har reserverade bord. Ni hittar var ni ska sitta på skyltar vid ingången. Övriga har fri placering. Tänk på att fylla på framifrån.
Kvällen bjuder på musikunderhållning, överraskningar samt det viktigaste, prisutdelning av:
Årets Företagare
Årets Marknadsförare
Årets Exportföretag
Årets Innovatör
Årets Näringslivspris
Meny
Förrätt
Tartar på saltbakad rotselleri och rödbeta med rökig aioli, syrad lök, rostade solroskärnor, forellrom och äggcrème, toppad med krispig sallad.
Varmrätt
Rosastekt kalvytterfilé serveras med potatisbrioche smaksatt med cheddarost, béarnaise och ljummen tomat- och bönsallad.
Dessert
Tartlet Mazarin på rostade marconamandlar, vaniljbavaroise, blåbär och punsch.
Musikunderhållning

Svenska kammarorkestern spelar Chamber fusion genom kvällen
Efterfest med vickning

Makeriets egna partybröder håller liv i efterfesten i sann afterski-anda.
VIP-shuttle hem

Bilia Xpeng erbjuder skjuts hem i någon av deras högklassiga bilar
00.30 – Stora Näringslivsdagen med gala är slut för i år och den sista bilen rullar hem genom natten.







































