Geelys kommunikationschef föreläser om kriskommunikation

Vad utlöser kriser – och hur de kan förebyggas
Stefan Lundin är kommunikationschef för Geely Holding Group i Europa. Koncernen är majoritetsägare i Volvo Cars och Polestar, och en av världens största aktörer inom fordonsindustrin.
Med över 25 års erfarenhet av PR och strategisk kommunikation arbetar Stefan Lundin dagligen med såväl svenska som internationella medier och komplexa kommunikationsfrågor i en av världens mest granskade branscher.
Nu är vi glada att välkomna Stefan till Örebro tillsammans med Gul PR
Under föreläsningen delar Stefan konkreta insikter om:
- hur mediagranskningar faktiskt fungerar
- vad som utlöser kriser – och hur de kan förebyggas
- hur man agerar när det väl gäller
Det blir en praktisk genomgång av kriskommunikation där föreläsningen bygger på verkliga case från Stefans erfarenheter inom både svensk och internationell mediehantering.
Målgrupp
VD, marknads- eller kommunikationschef, ansvarig för varumärke eller mediarelationer, m.m. Marknadsklubbens deltagare. Läs mer om nätverket här.
Samarbetspartner
Marknadsklubbens andra träff 2026 arrangeras i samarbete med Gul PR, som även är med i branschnätverket. Gul PR grundades i Örebro 2016. Byrån har vuxit och arbetar med ledande aktörer inom flera områden: dels inom segmentet företag och organisationer och dels under paraplyet nöje och kultur. Genom såväl strategiskt som operativt arbete tar Gul PR varumärken, projekt och personer från strategi till genomförande. Med en kombination av engagemang, nyfikenhet och kompetens där arbetet alltid är målfokuserat.

Det här eventet ingår i vårt branschnätverk Marknadsklubben
Marknadsklubben vänder sig till dig som jobbar med marknadsföring och kommunikation i vår region, oavsett om du befinner dig på beställarsidan eller leverantörssidan. Genom nätverket vill vi stärka regionens marknadsförare, lyfta fram god marknadsföring och bidra till tillväxt och utveckling av branschen. Marknadsklubben bedrivs genom samverkan med företagen i nätverket om både innehåll och gäster. Grundtanken är att det är nätverkets deltagande företag som bidrar med föreläsningar och innehåll till träffarna.
Medlemmar i Handelskammaren Mälardalen har förtur till lunchträffar med föreläsning samt rabatterat medlemspris, men även icke medlemmar är välkomna att anmäla sig till lunchträffarna i mån om plats och till ordinarie pris. Den som deltar i nätverket ska aktivt arbeta inom kommunikationsområdet.
- Lunch & föreläsning
- Erfarenhetsutbyte
- Kunskap och omvärldsbevakning
- Inspiration
- Ett bredare kontaktnät inom branschen
Är ni med i Marknadsklubben och vill hålla i en spännande föreläsning till hösten, där ni ger mervärde inom området kommunikation till resterande nätverk? Kontakta Elise Fahlander, kommunikationsansvarig på Handelskammaren och nätverksledare för Marknadsklubben för dialog och mer info.
Program
En spännande föreläsning, med god lunch och nätverkande.
11.30-12.00 Lunch & nätverkande

Lunch serveras i Chamber Hub Lounge, med möjlighet att fortsätta äta sin lunch under föreläsningen.
12.00-13.00 Föreläsning: Stefan Lundin, Kommunikationschef

Stefan Lundin är kommunikationschef för Geely Holding Group i Europa. Koncernen är majoritetsägare i Volvo Cars och Polestar, och en av världens största aktörer inom fordonsindustrin.
Med över 25 års erfarenhet av PR och strategisk kommunikation arbetar Stefan Lundin dagligen med såväl svenska som internationella medier och komplexa kommunikationsfrågor i en av världens mest granskade branscher.
13.00-13.30 Kaffe & nätverkande

Eftermingel, med kaffe och något sött.
Information och anmälan
Datum
15 april 2026
Tid
11:30-13:30
Plats
Handelskammaren Mälardalen, Chamber Hub, Drottninggatan 31, Örebro
Kostnad
Medlem: 200 kr
Ej medlem: 400 kr
Sista anmälan
Deltagare
Vad ingår?
Lunch
Information
Den här föreläsningen är en del av branschnätverket Marknadsklubben.
Anmälan är bindande, får du förhinder? Då kan du självklart överlåta din plats till en kollega.
Namn
Företag
Daniel Bergqvist
Pennybridge AB
Johanna Bister
We dig it
Anders Bjerfalk
ÖrebroBostäder AB
Sara Blomqvist
Tant Sara Motion Pictures
Linn Blüme
Almi Östra Mellansverige AB, Örebro
Jasmine Bryde
City Örebro
Karolina Donnerot
MicroData Skandinavien AB
Marcus Ellervik
Handelskammaren Mälardalen
Jasmine Engman
Handelskammaren Mälardalen
Calle Eriksson
Nyckelfonden
Elise Fahlander
Handelskammaren Mälardalen
Liv Forsting
Gul PR
Shirin Golrang Bergdahl
Epiroc Rock Drills AB
Erik Hagerius
Gabbione AB
Vilhelm Hanzén
Gul PR
Malin Jensen
Gul PR
Linnea Karlsson
Four PR
Annacarin Krum-Hansen
Almi Östra Mellansverige AB, Örebro
Anita Larsson
ÖrebroBostäder AB
Viktor Lundvall
ÖrebroBostäder AB
Johanna Nilsson
Four PR
Anders Nordkvist
MicroData Skandinavien AB
Sandra Norling
ÖrebroBostäder AB
Emelie Oscarson
Alecta Tjänstepension Ömsesidigt / Newsec
Sanna Samuelsson
Kumbro Utveckling AB
Antonia sjöström
Gul PR
Jacob Ström
Örebro Universitet
Sofia Sundqvist
Pennybridge AB
Vera Söderbäck
City Örebro
Rebecca Törnroos
Gul PR
Camilla Waldmark
Elon Group AB
Isabelle Wallin
Epiroc Rock Drills AB
Mikael Wasss
Handelskammaren Mälardalen
Alva Öberg
ÖrebroBostäder AB
Emily Öjdemark
Svenska kammarorkestern
Fredric Öjebrandt
Creative House
Varmt välkommen med din anmälan

Är du intresserad av att vara med i Marknadsklubben?
Är du intresserad av att vara med i branschnätverket och få utskick inför varje träff? Eller delta i ett annat nätverk? Våra nätverk erbjuder:
- Föreläsningar, workshops och webinars
- Guidade studiebesök på företag som ligger i framkant med sitt hållbarhetsarbete
- Speed-dates med andra nätverk




