IT-gruppen i Mälaradlen

Kick-off: IT-gruppen i Mälardalen
IT-gruppen arbetar för att främja tillväxt och utveckling inom IT-branschen i Mälardalen. Genom att driva påverkansfrågor och samarbeta kring kompetensförsörjning och evenemang, strävar vi efter att göra en positiv skillnad. Vår grupp består av företag och lärosäten i regionen som alla har ett gemensamt intresse för IT.
Program
Inledning Handelskammaren Mälardalen.

Välkomna, deltagarpresentation och dagens agenda.
Är AI farligt? Om risker, möjligheter och framtidens kompetens

Chris Ivory, AI forskare på Mälardalens Universitet
UF Västmanland

Rapporten som du tar med dig ifrån träffen
Work – shop

IT-gruppen jobbar alltid med frågor som vi lyfter tillsammans.
Avslut och sammanfattning

Information och anmälan
Datum
28 januari 2027
Tid
08.30-11.00
Plats
Vasagatan 20A, Västerås
Kostnad
Kostnadsfritt för medlemmar i Handelskammaren Mälardalen. Icke medlemmar: 499 kr ex moms.
Sista anmälan
Målgrupp
Nätverket är till för dig som arbetar med IT, digitalisering eller teknik – oavsett bransch. Här möts bland annat IT-konsultbolag, produktbolag och IT-roller inom industri, kommun, region och myndighet. Seminariet är öppet för både medlemmar och icke-medlemmar.
Vad ingår?
Frukost
Information
Avanmälan: Vi har ett begränsat antal platser och högt tryck på våra aktiviteter så tänk på att avanmäla dig om du får förhinder.





