På Handelskammaren Mälardalens webbplats används cookies som gör att webbplatsen fungerar bättre.

Jag accepterar
Om oss

Organisation

Organisation

Handelskammaren Mälardalen är en ideell förening för företag i Örebro och Västmanlands län. Vid årsstämman varje år väljer medlemmarna, på förslag av valberedningen, minst 36 fullmäktigeledamöter från medlemsföretagen. Fullmäktigeledamöterna väljer sedan i sin tur ett presidium (jmfr styrelse) ur fullmäktige.

Eftersom handelskammarens medlemmar finns spridda över de två länen på orter med olika förutsättningar kan medlemmarna bilda lokala handelskammare som kan genomföra lokala aktiviteter, vara ett lokalt forum för informationsutbyte och affärskontakter och företräda de lokala medlemmarnas intressen.

De lokala handelskammrarna har en lokalstyrelse som består av företrädare för medlemmarna i området. Handelskammaren Mälardalen har i dagläget tre lokala handelskammare: Bergslagen, Västerås och Örebro.


Presidium

Ordförande
Mikael Sundquist
Länsförsäkringar Bergslagen, Västerås

Vice ordförande
Sara Sjöborg Wik
Myrina Invest AB, Örebro

Ledamöter
Mikael Bohman
Sparbanken Västra Mälardalen, Köping

Håkan Olandersson
Kablageproduktion i Västerås AB

Gerald Engström
SystemAir AB, Skinnskatteberg

Eva Kvist Östgren
ABB AB, Västerås

Lorraine Lind
Epiroc Rock Drills AB, Örebro

Patrik Rylander
Drillcon AB, Nora

Robert Asplund
Advokatfirman Lindahl KB, Örebro

Christina Åhlstedt
IT-Mästaren Mitt AB, Örebro


Fullmäktige

Olle Andersson
Swedbank
Västerås

Anna Ahlgren
Strängbetong AB
Kungsör

Tomas Bäckman
Volvo GTO Powertrain Production
Köping

Per-Olof Rosén
Headlight AB
Örebro

Robert Asplund
Advokatfirman Lindahl KB
Örebro

Sara Sjöborg Wik
Myrina Invest AB
Örebro

Mikael Bohman
Sparbanken Västra Mälardalen
Köping

Stefan Borsos
Voith Hydro AB
Västerås

Thore Sekkenes
Bombardier Transportation Sweden AB
Västerås

Mikael Sundquist
Länsförsäkringar Bergslagen
Västerås

Gerald Engström
SystemAir AB
Skinnskatteberg

Lena Gillström
BAE Systems Bofors AB
Karlskoga

Håkan Svanberg
K3 Nordic AB
Örebro

Lorraine Lind
Epiroc Rock Drills AB
Örebro

Christer Hellström
Lagermetall AB
Örebro

Jakob Vannfält
Metso Minerals
Sala

Patrik Rylander
Drillcon
Nora

Rose-Marie Sjölin
Vasagatans Fashionhouse AB
Västerås

Eric Hjalmarsson
Thor Shipping & Transport AB
Västerås

Monica Thyresjö
Mercuri Urval AB Örebro
Örebro

Cecilia Jeffner
Bergslagens Sparbank AB
Lindesberg

Johanna Tun
Structor AB
Örebro

Görgen Johansson
Saab Dynamics AB
Karlskoga

Magnus Westher
Ramnäs Bruk AB
Ramnäs

Pernilla Konradsen
Nobeli AB
Karlskoga

Olle Ytterberg
Saab AB
Arboga

Eva Kvist Östgren
ABB AB
Västerås

Christina Åhlstedt
IT-Mästaren Mitt AB
Örebro

Marie Lindholm
Norén & Lindholm AB
Västerås

Pia Nordlander
bildN AB
Västerås

Anders Nordqvist
Micro Data Skandinavien AB
Örebro

Tobias Björk
Axö Consulting
Karlskoga

Håkan Olandersson
Kablageproduktion AB
Västerås

Agne Ahlenius
Zinkgruvan Mining
Zinkgruvan

Ad Raatgeep
Suzuki Garphyttan AB
Garphyttan

Per-Lennart Berg
Seco Tools
Fagersta


Valberedning

Göran Eriksson (sammankallande)
Shiplake AB,
Närkesberg

Ulrika Grönberg
Swedbank
Västerås

Pialill Ring
Pialill Ring Consulting,
Karlskoga

Olle Ytterberg
Saab AB
Arboga


Revisorer

För Örebro län
Maria Hedlund
PwC, Örebro

För Västmanlands län
Daniel Valtersson
PwC, Västerås

Revisorssuppleanter

För Örebro län
Jonas Bergström
Ernst & Young AB, Örebro

För Västmanlands län
Christina Hegg
Ernst & Young AB, Västerås


Lokalstyrelse Handelskammaren Bergslagen

Ordförande
Marie Dahlgren
Loka Brunn och Grythyttans Gästgiveri

Vice ordförande
Cecilia Jeffner
Bergslagens Sparbank AB,
Lindesberg

Ledamöter

Lindesberg
Sture Åtterås
AB Linde Maskiner,
Lindesberg

Per Eriksson
ICA Supermarket Lindesberg

Lina Marklund
Helix Verktyg AB

Adjungerad: Wilhelm Magnusson, Lindesbergs kommun

Ljusnarsberg
Gunilla Pöchhacker
Bergskraft Bergslagen

Rickhard Voigt
Kopparbergs Bryggeri AB

Ola Anderberg
Bergslagens Sparbank

Adjungerad: Mikael Haapala, Ljusnarsbergs kommun

Nora
Leif Carlsson
Frabe Industri i Nora AB

Adjungerad: Cecilia Lundqvist Sundin, Nora kommun

Hällefors
Marie Dahlgren
Loka Brunn och Grythyttans Gästgiveri

Adjungerad: Gabriella Kloth, Hällefors kommun


Lokalstyrelse Handelskammaren Västerås

Ordförande
Ulf Ottosson
SEB

Ledamöter
Lars Belin
Granzell & Belin

Karolina Fägerblad
Resia AB, Västerås

Mathias Lewén
byBrick Interface AB

Tomas Täuber
CAG Mälardalen AB

Håkan Olandersson
Kablageproduktion

Joakim Wallin
Plaza Hotell, Västerås


Lokalstyrelse Handelskammaren Örebro

Ordförande
Otto Nyängen
Suzuki Garphyttan

Ledamöter
Linnea Fennhagen
HKM Publishing AB

Lorraine Lind
Epiroc Rock Drills AB

Philip Lindquist
Delumo AB

Hans Olsson
Örebro Sotarn AB

Charlotta Stenhem
Örebro läns idrottsförbund

Adjungerad: vakant, Örebro kommun


Medaljkommitté

Magnus Jonasson, Västerås

Merit Israelsson, Örebro

Olle Ytterberg, Arboga

Robert Asplund, Örebro

Staffan Braw, Västerås

Therése Hedén, Örebro

Jenny Emerén

  • Verkställande direktör